8-МИ МАРТ

КАТАР - ДОХА

Групно поаѓање од Скопје со водич!!!

Термин: 07-11.03.2018 – 5 дена/4 ноќи

Катар е полуостровска арапска земја чиј терен се состои од суви пустини и долги персиски (арапски) крајбрежни брегови на плажи и дини. На брегот е сместен главниот град Доха, познат по своите футуристички облакодери и многу ултрамодерни архитектури инспирирани од древниот исламски дизајн, како што е Музеј на исламската уметност. Музејот се наоѓа на шеталиштето на водата Cornichе. Доха, главниот град на полуостровската земја Катар, е модерен град на заливот Доха. Во центарот на градот на брегот се наоѓаат бројни паркови и Corniche шеталиштето. Во Souq Waqif, традиционален пазар, продавачите нудат производи како облека, занаетчии и зачини. Прекрасен град за одмор и шопинг, како и за запознавање на нови култури.

Програма на патување

1. ДЕН (07.03.2018) - Скопје - Доха
Состанок на групата на аеродромот “ Александар Велики” во Скопје во 09:30 часот. Предвидено полетување за Доха во 11:40 часот. Лет ( QR 306). Оброци за време на летот. Летот трае околу 5 часа. Слетување во Доха во 18:40 часот (локално време). Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

2- 4 ДЕН. (08.03-10.03.2018) - Доха
Појадок во хотелот. Слободно време за индивидуални активности. Можност за организација на факултативни излети. Ноќевање.

5. ДЕН (11.03.2018) - Доха - Скопје 
Трансфер до аердром за лет (QR 305). Полетување за Скопје во 07:00 часот. Оброк за време на летот. Слетување во 10:40 часот по локално време.

ЦЕНА: 499 ЕУР ПО ЛИЦЕ

ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА НА БАЗА НОЌЕВАЊЕ СО ПОЈАДОК

ХОТЕЛ ВО ПОНУДА:
Mercure Grand Doha City Centre 4* или сличен

ПАКЕТ ЦЕНА Е ПО ЛИЦЕ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО СТАНДАРДНА ДВОКРЕВЕТНА СОБА.
ЦЕНАТА Е ВАЛИДНА СЕ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА МЕСТА НА АВИОН ИЛИ ДО ИСТЕКОТ НА ВАЖНОСТ НА ИСТИТЕ!!!

ЦЕНИТЕ СЕ ИЗРАЗЕНИ ВО ЕВРА ЗА УПЛАТА ВО ДЕНАРИ (КУРС 1ЕУР=62МКД)

НАПОМЕНА :
- Цените се валидни согласно моментална расположливост на места во хотелот (период на потврда 24 часа), валидни за нови резервации и не е ретроактивна.
- Цената е варијабилна согласно промена на тарифи на карти на авио-компанија (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта).
ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
 • Авионски билет на релација Скопје-Доха-Скопје
 • Оброк за време на летовите
 • Чекиран багаж од 30 кг по лице + рачен багаж 7 кг по лице
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • 4 ноќевања во дадениот хотел на база ноќевање со појадок
 • Лиценциран, професионален придружник на патувањето кое патува со групата од Скопје
 • Организација и реализација на патувањето
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
 • Факултативни излети
 • Аеродромки такси 45 еур по лице
 • Патничко осигурување
 • Индивидуални трошоци
 • Останати по програма не споменати услуги
УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:
 • Цените се изразени во евра, плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс од 1 еур=62 мкд.
 • Во случај на промена на пазарот добра и услуги, организаторот на патувањето го задржува правото да ја корегира цената на неплатениот дел од аранжманот.
УПЛАТА:
 • При резервација се уплаќа најмалку 40% од вклупната сума на аранжманот, а остатокот најдоцна до 15 дена пред почетокот на патувањето.
 • Можност за плаќање со картица
 • Плаќање по фактура- Уплата на сметка на Туристичка агенција Војажер.
НАПОМЕНА:
 • Локална категоризација и класификација на хотели!
 • Потврда на хотел се чека околу 48h од уплатената аконтација (не се сметаат викенди сабота/недела и државни празници).
 • По правило за влез во хотелот првиот ден од престојот се чека до 14:00 h, додека последниот ден напуштање на собата е најдоцна до 10:00 h.
 • Задолжителен dress code за време на оброците во сите хотели.
 • Агенцијата не е одговорна за реализацијата на факултативните излети од представник кој не е партнер на агенцијата.
 • Патниците само сносат одговорност за личните документи и предмети како и за валидноста на нивните патни исправи и останати документи. Малолетни деца без придружба на родители мораат да имаат заверена согласност од родителите (полномошно), пред тргнувањето.
 • Краен рок за известување на патниците за откажување на аранжманот од страна на организаторот е 5 дена пред почетокот на патувањето.
 • Организаторот на патувањето има право 5 дена пред почетокот на патувањето да го откаже аранжманот поради пребукираност на хотелите или да понуди алтернативно сместување во друг објект од иста или слична категорија и цена.
 • Се молат патниците да го проверат точното време на лет два дена пред почетокот на патувањето.
 • Рок за пријавување за патувањето е најдоцна 30.09.2017 или до пополнување на местата.
 • Агенцијата органзиатор го задржува правото да го промени редоследот на програмата.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето!!!