ПЕРИОД 16 – 24 МАРТ 2020
Ден 1: Скопје
Состанок на групата на Меѓународниот аеродром Скопје во 10.00 часот. Лет кон Катар. Пристигнување во Катар во 18.35 часот по локално време, чекање до следниот лет за Денпасар. Лет кон Денпасар во 02.35. Пристигнување во Бали 17.30 по локално време
 
  Accommodation: Amatara Royal Ganesha / Deluxe /
https://www.amatararoyalganesha.com/ or similar
 
Ден 2: Пристигнување во Денпасар(-)
По пристигнувањето на меѓународниот аеродром Нгура Раи, откако ќе се подигне багажот, се упатуваме до салата за слетувања. Пречек од локалниот водич веднаш пред портата. Трансфер до хотелот во Бали. Ноќевање

 
  Accommodation: Amatara Royal Ganesha / Deluxe /
https://www.amatararoyalganesha.com/ or similar
 
Ден 3 : Great Water Temples (П, Р)
Заминување од хотелот наутро по појадокот, Се почнува со посета на Таман Ајун, Кралскиот храм на Менжви. Изграден во 1634 година, овој мошне импресивен храм - најсветиот Бали - е опкружен со широк морж создавајќи сензација како да стоите на средина на езерото. Оттука, продолжуваме со посета на Бедгул - пријатно планинско село на езерото Братан и да ги посетиме неговите ботанички градини и свежиот пазар. Поради својата поголема надморска височина и поладното време, Бедгул е земјоделски влез за зеленчук во Бали, а потоа продолжуваме кон посета на прекрасниот храм на Пура Улун Дану. Ручек во локален ресторан со убав поглед. Продолжуваме со посета на Агротуризмот, каде што ќе најдете тропска насада и животното ‘Лувак’ или навртки за производство на Копи Лувак - едно од најдобрите кафиња во светот. На крајот на денот се упатуваме кон храмот Танах Лот- најфотографираниот храм на Бали. Храмот се наоѓа на малку карпеста островка која е недостапна за време на високи плима и осека. Враќање во хотел.

 
Ден 4 : Kintamani and Ubud Tour with Barong Dance (П, Р)
Заминете од хотелот наутро по појадокот, денот ќе го започнеме со присуство на танцот Баронг и Керис, прикажувајќи ја приказната Махабарата за доброто Баронг наспроти злобната Рангда. Преминувајќи ја прекрасната тераса со ориз на Тегалаланг, за да стигнете до Кинтамани каде ќе уживате во ручекот со поглед на кратерот на езерото Батур. Посета на храмот Тирта Емпул, каде балиските обожаватели сè уште доаѓаат да се капат и да се молат во неговите свети води. По ручекот, откријте ја кралската палата на Убуд, која е изградена во 16 век, до ден денес палатата е сè уште дом на кралот на Убуд и кралското семејство. Непосредно до палатата, се наоѓа Убудскиот уметнички пазар, најпопуларен традиционален пазар на целиот остров Бали. Враќање во хотел.
 
Ден 5: White Water Rafting – 60 Minutes Balinese Massage – Transfer to Seminyak (П, Р)
Започнете тој ден со трансфер во Убуд, по пристигнувањето на почетната точка и пред да прошетате по долината преку мрежестите скали, добијте упатства од вашите искусни локални водичи, кои ќе ви дадат безбедносната облека како шлем и елек за спасување исто така и весла. Чекор до надувувачкиот сплав со вашиот водич и колеги рафтери; уживајте во сценографијата на тивкиот дел од реката, како и некои возбудливи брзаци со бела вода. Незаборавно, прскање и забава долга 14 км преку драматични и спектакуларни водопади и дождовни шуми околу нас. Ручекот е обезбеден како финиш на рафтингот. Уживајте во 90 минутна традиционална балинеска масажа. Трансфер до вашиот хотел во Семињак.
 
Accomodation: Kyriad Royal Seminyak Bali / Superior /
https://www.kyriad.com/en/indonesia or similar
 
Ден 6 : Balinese Village Experience – Jatiluwih rice terrace (П, Р)
Појадок во хотел. Во раните утрински часови заминување во селото на северот од Бали. По пристигнувањето, посета на Основно училиште за да погледнеме настава и учење. Земјоделски активности на полето со ориз, може да учествувате во одгледување ориз до садење ориз. По земјоделството, продолжуваме да патуваме на полето со ориз до областа на тропските насади. Привлечноста за кокосово дрво се искажува од страна на еден локален овде, а потоа качување на кокос од страна на локално лице од полињата , потоа демонстрација на припремање и служење на млад кокосов орев и варена касава во традиционалната кујна се служат како освежување. На крајот традиционален ручек се служи во балинејски состав. Продолжување на патувањето кон посета на спектакуларна тераса со ориз Jatiluwih, која е ставена на списокот на Светското наследство на УНЕСКО. Враќање во хотел.

Ден 7 : Uluwatu Kecak - Dinner Jimbaran (П, Р)
Ова посебно искуство на зајдисонце во Бали започнува во 15:00 часот. Трансфер до Улуват прекрасен планински предел на југот на Бали. По 45-минутно возење, ќе го видиме светиот храм на Пура Улувату, еден исклучителен споменик кој се искачува над морето и се наоѓа на копно на западниот крај на полуостровот. Во 18 часот започнува епската претстава за Балиски Кечак. Претставата ја раскажува приказната за надворешна љубовна приказна помеѓу Рама и Шинта и извонредната позадина на зајдисонцето ќе го надополни незаборавното искуство овде. Завршете го денот со срдечна свежа вечера со морска храна на морска храна на плажата Џимбаран. Враќање во хотел.

Ден 8 : Seminyak – Слободни активности (П)
Слободно време за одмарање во хотел, прошетка или покрај плажа.

Ден 9 : Seminyak – Departure (B)
Слободни активности до 16.00 часот. Трансфер до аеродром. Лет кон Катар во 19.00ч, пристигнување во Катар во 23.59 часот по локално време. Чекање за следниот лет до Скопје. Лет кон Скопје во 07.30ч по локално време. Пристигнување во Скопје во 11.00 часот

 
***КРАЈ НА ПРОГРАМАТА ***
Забелешка: Со оглед на распоредот и локалните барања, спроведувањето на посети може да се направи во различен редослед, но сите услуги ќе бидат почитувани.
ТАРИФИ И УСЛОВИ
Цена / по лицеAREAHOTELROOM TYPETOTAL NIGHTS
EUR 990UbudAmatara Royal GaneshaDeluxe3
EUR 990SeminyakKyriad Royal SeminyakSuperior4
Цената вклучува:
• Хотелите вметнати во програмата
• Трансфери и посети на се што е вметнато во програмата, приватни тури со климатизирано возило и водиш на англиски јазик
• Оброци вметнати во програмата (П = Појадок, Р = Ручек, В = Вечера)
• Сите влезници и услуги од програмата
• Лет до Бали и назад

Цената не вклучува:
• Оброци кои не се внесени во програмата
• Индивидуални трошоци (пијалоци, сервиси за пеглање, телефон, бакшиши...)
• Се што не е вклучено во програмата

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ :
• 50% депозит при резервација
• Остатокот да биде платен 20 дена пред патувањето

Услови за откажување:
• 60 дена пред патување: без пенали за откажување
• помалку од 60 дена до 31 ден пред тргнување: 30% од пакет аранжманот
• помалку од 30 дена до 14 дена пред тргнување: 50% од пакет аранжманот
• помалку од 14 дена до 7 дена пред тргнување: 75% од пакет аранжманот
• помалку од 7 дена пред тргнување /NO SHOW: 100% од пакет аранжманот
Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 mkd).

ВОЈАЖЕР ВИ ПОСАКУВА СРЕЌЕН ПАТ
Важат општите услови на патување на АТАМ и Војажер