Медитеран и Атлантик

ГРУПНО ПОАЃАЊЕ СО ВОДИЧ ОД СКОПЈЕ

Поаѓање: 01. ОКТОМВРИ 2018.

13 дена/ 12 ноќи (10 ноќи крстарење)

Ден / МестоПрограма на патување
1. ден (01.10.2018.) СКОПЈЕ – САВОНАСостанок на патниците на паркингот кај спортска сала Борис Трајковски во 08:00 часот. Поаѓање во 09:30 часот. Патување преку Србија, Хрватска и Словенија.
2. ден (02.10.2018.) САВОНАПристигнување во Савона во претпладневните часови. Чекирање на бродот Коста Фаволоса. Организиран разглед на Савона. Испловување на бродот во 16:30 часот.
3. ден (03.10.2018.) МАРСЕЈ09:00 – 17:00
Марсеј е главен град на регионот Прованса-Алпи-Азурен Брег во Франција. Сместен на јужниот брег на Франција претставува втор најголем град во Франција по број на жители (850.000). Нарекуван од старите Грци и Римјани Масалиа, Марсеј бил најзначаен трговски центар во регионот и главно пристаниште на Француското Царство. Денес Марсеј е најголем француски град на Медитеранот и најголемо комерцијално, товарно и крузерско пристаниште. Градот беше Европски Културен Центар во 2013 година. Беше домаќин на Европското фудбалско првенство во 2016 година и ќе биде Европски Центар на Спортот во 2017 година. Градот е седиште на неколку кампуси на Универзитетот Aix-Marseille. Во античко време, основан од Хелени, Масалиа станала едно од најважните трговски центри во светот. Во тоа време бил аристократска република и драхмите кои биле ковани во Масалиа во тоа време можеле да се најдат низ целиот Медитеран. Градот бил дом на познатиот грчки математичар, навигатор и астроном Питеас. Градот служел како алка на поврзување помеѓу Галија која побарувала римски производи и вино и Рим кој имал потреба од робови. По Римската Граѓанска војна Марсеј потпаднал под Римска власт. По распадот на Римското Царство економскиот просперитет на Марсеј продолжил се до неговото освојување од страна на франкскиот водач Шарл Мартел. Потоа следеле 2 века на постојани напади од Грци и Сарацени при што градот често пати бил разрушуван. По 10от век градот бил под власт на грофовите од Прованса и повторно се издигнал. Во 1348 година Марсеј го зафатила црната чума која покосила 15 000 од тогашните 25 000 жители. Наскоро градот се опоравил и во 15от век бил присоединет кон Франција. Низ 18от век одбрамбените капацитети на градот биле значително зајакнати и Марсеј станал главното Француско воено пристаниште на Медитеранот. Во 1720 година Големата Чума на Марсеј го зафатила градот – последната пандемија од овој вид во Европа која одзела 100.000 животи во овој регион. Локалната популација ентузијастички ја прифатила Француската Револуција и испартила 500 доброволци во Париз во 1792 година за да ја бранат револуционерната власт. Нивната револуционерна песна, пеена додека марширале кон Париз била позната како Марсељеза која денес е химна на Франција. Благодарение на јакнењето на Француската Империја, Марсеј доживеал значителен подем особено со отворањето на Суецкиот канал во 1869 година. Во меѓувоениот период Марсеј бил познат по силните криминални организации кои оперирале во градот и околината. Во втората Светска војна градот бил бомбардиран од Германците и Италијаните и бил окупиран во ноември 1942 година. 4000 Евреи биле уапсени и испратени во камповите во Полска во акцијата наречена Тигар. Старото пристаниште било уништено од Германците во 1943 година. Марсеј бил ослободен на 29 Август 1944 година од страна на 130.000 француски трупи. По војната поголемиот дел од градот бил обновен во текот на 1950те години. Владите на источна и Западна Германија како и Италија платиле огромни репарации на градот за претрпените штети во војната. По 1950 година пристаништето служело како влез на голем број на мигранти од Африка во Франција. Многу емигранти особено Алжирци останале во градот каде што формирале француско афрички кварт со голем пазар.
4. ден (04.10.2018.) ПловидбаПловидба. Уживање во содржините на бродот.
5. ден (05.10.2018.) МАЛАГА09:00 – 19:00
Организиран разглед на Малага со нашиот водич. Основана пред повеќе од 2000 години, Малага е едно од најстарите пристаништа на Медитеранот. Емотивна прошетка низ родното место на Пабло Пикасо, еден од најголемите уметници во историјата.
6. ден (06.10.2018.) КАДИЗ08:00 – 18:00
Организиран разглед на Кадиз. Прошетката на градот основан од Феникијците во 8от век пред нашата ера започнува со посета на неговите најстари плоштади: Plaza de San Antonio, омиленото место за престој на боргезите во 17 от век, опкружен со елегантни згради и барокната фасада на црквата Сан Антонио. Plaza de España и Plaza de Mina, конструирани во 14 от век и некогаш дом на градините на Манастирот Сан Франциско. Додека се движиме кон Кулата Тавира, ќе не шармира елеганцијата на палатите од 18 от и 19 от век, вклучувајќи го и домот на Мануел де Фаља, познатиот композитор од 20 от век. Пред да се искачиме до Кулата Саат и да уживаме во панорамата која одзема здив од највисоката точка на градот, ќе застанеме кај Cámara Oscura, вистински единствена атракција која вклучува проекција на живи – подвижни слики на градот користејќи бел екран, огледало и волшебни леќи: незаборавно искуство. Продолжуваме до Plaza de las Flores и ја користиме можноста за прошетка по карактеристичните тесни улички кои го пресекуваат градот. Магијата продолжува со познатата Катедрала изградена од злато и сребро донесено од Новиот Свет, златната купола над градбата во барок стил измешан со неокласични елементи. Катедралата е паметник на златната ера на Кадиз кога градот го контролирал најголемиот дела на трговијата со Америките (од 17от века натака). Конечно имаме време да го откриеме квартот Pópulo, еден од најстарите во градот бред да застанеме на Plaza San Juan de Dios , општинскиот центар со бројни карактеристични барови.
7. ден (07.10.2018.) ЛИСАБОН09:00 –
Можност за организирање на факултативен разглед на Лисабон. Лисабон лежи на ридовите кои ги опкружуваат реката Тежо и Атлански океан. Постојат многу споменици кои подсетуваат дека бил престолнина на моќните поморски сили: кула Белем, манастирот Св. Жеронимо, прекрасните плоштади Комерсио и Рестастурадорес, многу бројни цркви и палати на богатите трговци и сопственици на земјишта. Квартот Алфама, над кого се издигнува тврдината Св. Ѓорѓи, го задржал изгледот на средновековен град со тесни улички и со некои од најтесните згради на стариот континент. Спроти него се стрмните улици Бариа Алта и Сиадаса со голем број на галерии, театри, паркови и одлични ресторани. Се препорачува да се посети музејот Гилбенкијан и паркот на нациите. Панорамски разглед на градот со автобус во придружба на водич на: Помбалов плоштад, Авенијата Слобода, Плоштадот Рестаурадорес, Родио, плоштадот Комерсион, Белем кула, Манастирот Св. Жеронимо, Споменикот на откритијата.
8. ден (08.10.2018.) ЛИСАБОН- 14:00
Слободно претпладне – организирана прошетка со нашиот водич.
9. ден (09.10.2018.) ПловидбаПловидба. Уживање во содржините на бродот.
10. ден (10.10.2018.) Валенсија13:00 – 19:00
Организиран разглед на Валенсија со нашиот водич. Се плаќа само шатл бус до центарот на градот – еур 12 - 16 повратна карта. Берзата на Свила која е под заштита на УНЕСКО, централниот плоштад, кулата Серанос и најголемата сочувана Готска капија во Европа. Валенсија е третиот по големина град во Шпанија, град на сонцето, песочните плажи, палми и ноќен живот, град на модерните градби на познатиот архитект Сантијаго Калатраве и еден од градовите со најпријатна клима во Европа, кој има повеќе од 300 сончеви денови.
11. ден (11.10.2018.) Барселона08:00 – 13:00
Можност за организирање на факултативен разглед на Барселона. Булеварот Дијагонал, главната авенија која Барселона ја дели на два блока источен и западен, прекрасната готска катедрала Саграда Фамилија, плоштадот Каталонија - централниот градски плоштад - точка каде стариот град се сретнува со новиот во чие продолжение се протега зелената авенија Рамбла, споменикот на Колумбо- местото каде Колумбо пристигнал по откривањето на Америка, Олимпиското пристаниште, ридот Мон Жуик со Олимпискиот стадион и спортската палата, плоштадот Шпанија на која се наоѓа Конгресниот центар, Националната галерија на каталонската уметност и неговите прекрасни Магични фонтани, плажата Барселонета, Шпанското село.... Гаудиеви згради: Casa Mila и Casa Batllo..
12. ден (12.10.2018.) Савона - СкопјеПристигнување во Савона во 09:00 часот. По излегување од бродот поаѓање за Скопје. Попатно застанување во Noventa Di Piave – еден од најголемите Outlet designer во Италија. Продолжување на патот кон Скопје.
13. ден (13.10.2018.) СкопјеПристигнување во Скопје во пладневните часови.

ЦЕНА ПО ЛИЦЕ

ВНАТРЕШНА КАБИНАПРОЗОРСКА КАБИНАБАЛКОНСКА КАБИНА
739 €969 €1.119 €
Пристанишни такси еур 160 по лице
Трето и четврто возрасно лице во кабина – 540 € плус такси
Деца до 18 год плаќаат 210 € плус такси
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
 • повратен автобуски превоз на релација Скопје Савона  Скопје (удобен високоподен автобус со клима, ТВ + видео),
 • крстарење според програмата,
 • сместување во избраната категорија на кабина,
 • проширен полн пансион (појадок, ручек, вечера, ужина),
 • италијанска вечер каде имате можност да се запознаете со капетанот на бродот, 
 • сите забавни програми и анимации, претстави во театар, влез во казино и дискотека,
 • спортски активности, употреба на фитнес, сауни, базени и џакузи, лежалки,
 • организиран разглед на Малага,
 • организиран разглед на Кадиз,
 • организиран разглед на Валенсија (се доплаќа само шатл бус од бродот до центарот на градот еур 12 - 16),
 • трошоци за организација на патувањето, лиценциран водич на групата.
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
 •  Пристанишни такси во висина од 160 еур по лице
 • Факултативен разглед на Лисабон – Еур 90
 • Факуплтативен разглед на Барселона – Еур 40
 • Лична потрошувачка (алкохолни и безалкохолни пијалоци на бродот); перална; здравствени и козметички третмани; фризерски салон; телефонски повици, 
 • Патничко – здравствено осигурување;
 • Напојници задолжително (10 еур по лице на ден – се плаќаат на бродот).
ВАЖНИ НАПОМЕНИ:
МИНИМУМ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ГРУПАТА Е 40 ПАТНИЦИ!
Минимум за реализација на факултативните разгледи е 30 патници
Проширениот полн пансион на бродот вклучува појадок, ручек (шведска маса) и вечера (сет мени), како и меѓуоброци. Кафе, чај, вода и сокови од апарат кои се дел од шведската маса за појадок и ручек – не се плаќаат.
За гала вечерта се очекува прикладна – свечена облека. За мажите задолжително е сако, се препорачува одело.
УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:
Уплата на аконтација од 50% при потврда на резервација. Остатокот 30 дена пред пат.
Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 62,00.
Организаторот на патувањето го задржува правото на промена на цената доколку не се постигне минималниот број на патници, доколку има промени во курсот на денарот.
DatePortArrivalDeparture
02-10 TueSavona (Italy)-16:30
03-10 WedMarseilles (France)09:0017:00
04-10 ThuCruising--
05-10 FriMalaga (Spain)09:0019:00
06-10 SatCadiz (Spain)08:0018:00
07-10 SunLisbon (Portugal)09:00-
08-10 MonLisbon (Portugal)-14:00
09-10 TueCruising--
10-10 WedValencia (Spain)13:0019:00
11-10 ThuBarcelona (Spain)08:0013:00
12-10 FriSavona (Italy)09:00-