ТУРА СО ВКЛУЧЕНИ ИЗЛЕТИ НА ШРИ ЛАНКА И ОДМОР НА ЗЛАТНИОТ ПЕСОК НА ИНДИСКИОТ ОКЕАН

ГРУПНО ТРГНУВАЊЕ СО ВКЛУЧЕН ВОДИЧ

Овој остров е еден од ретките места во планетава која може да се пофали со мнгу природни богатства и убавини. Шри Ланка не е обичен остров, туку едно посебно место на светов кое не личи на ниедно друго.

ПОАЃАЊЕ: 16.НОЕМВРИ 2018 - 13 ДЕНА / 10 НОЌИ

ДЕН  / МЕСТОПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ
1. ДЕН (16.11.2018.)
Белград – Доха -Коломба
Состанок на патниците со водичот на Понте Травел пред агенцијата на аеродромот "Никола Тесла" во 09h40. Полетување за Доха во 11h40 (QR 232). Оброк и пијалоци на авионот вклучени во цената. Пристигнување во 18.45.
2. ДЕН (17.11.2018.)
КОЛОМБО
Продолжување на летот за Коломбо во 01.40ч (QR 664). Оброци и пијалоци на авионот вклучени во цената. Слетување во Коломбо во 09h20. Трансфер до хотелот. После кратка пауза, заминување на шопинг тура. Се посетубаат некои од најпознатите трговски центри, каде што постојат различни производители на облека, обувки и познат порцелан од синџирот на Шри Ланка. Враќање во хотелот. Ноќевање.
3. ДЕН (18.11.2018.)
КОЛОМБО
Појадок. Поаѓање на разглед на главниот град на Шри Ланка, каде што се испреплетуваат остатоците од колонијалната архитектура и атмосферата на новата модерна ера. Обиколка на старата тврдина со светилник која беше британски административен центар и седиште на воениот гарнизон. Четврта на градот Петах која е со традиционални чаршии, будистички и хиндуски храмови, црква од холандскиот колонијален период од 1749 година. Враќање во хотелот. Слободно време за одмор или шопинг. Ноќевање.
4. ДЕН (19.11.2018.)
КОЛОМБО - ПИНАВАЛАД- ДАМБУЛА –ХАБАРАНА
Појадок. Одење во познатото сиропиталиште на слоновите Пинавел, околу 85 километри од Коломба. Тоа е основано во 1975 година, каде што голем број слонови живеат под заштита на државата, која се зголемува од ден на ден, затоа што тука ги носат како мали слонови од различни делови на земјата. Патувањето продолжува кон Дамбула и пештерските манастири, изградени главно во I век пред новата ера, а денес тие се под заштита на УНЕСКО како споменици на светското културно наследство. Комплексот од пет пештери со над 2.000 квадратни метри насликани ѕидови и тавани е најголемиот насликан по површина храм во светот. Тој содржи над 130 статуи на Буда, од кои најголемата колосална статуетка Буда е опсег од 14 метри. Во прилог на Буда во рамките на пештерата, биле пронајдени статуи на други богови и кралеви. Одење во хотелот. Вечера. Ноќевање.
5. ДЕН (20.11.2018.)
ХАБАРАНА - СИГИРИЈА – ПОЛОНАРУВА -  ДАМБУЛА
Појадок. Заминување на фасцинантната градска тврдина во Сигирија, изградена на 200 метри на висок и едвај достапен ѕид од V век од новата ера. Познат е како "Град Лав" поради големата статуа на лав што се наоѓала на самиот влез во градот, од која само денес останале шепите. Инаку овој град бил распростан на околу 70 хектари, опкружен со ѕидови на воден канал како систем за одбрана, а внатре во градот имало пространи градини со фонтани и базени. Градот е познат по своите прекрасни фрески, меѓу кои е и најпознатата "Девојката од Сигирија". Сигирија е вклучена во светското културно наследство на УНЕСКО. Продолжуваме со патувањето на Полонаруву кој е поранешен главен град на земјата од средниот век, помеѓу XI и XIII век од новата ера, која е под заштита на УНЕСКО како светско културно наследство. Големиот политички, економски, социјален и културен процут државата достигнала во овој период за кое сведочат остатоците од бројните згради: Кралската палата, храмови, споменици и големо вештачко езеро изградено по наредба на кралевите. Во историјата на земјата, овој период се нарекува "златното доба на Шри Ланка". Враќање во хотелот во Хабарана. Вечерање во хотелот. Ноќевање.
6. ДЕН (21.11.2018.)
ХАБАРАНА - МАТАЛЕ - КЕНДИ
Појадок. Заминување за Кенди. На патот следи посета на најпознатата градина на зачини на островот, во државата. Овде може да видат различни видови зачини како што се цимет, пипер и многу други, според кои Шри Ланка е добро позната во светот и запознаена со начинот на одгледување, преработка и производство. Во попладневните часови, пристигање во друг вториот град по големина на земјата, Кенди. Посета на најсветото и најпочитуваното место на Шри Ланка, Храм Будиниот заб, за кој се врзани многу легенди. Самиот храм денес се смета за симбол на суверенитетот на земјата. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.
7. ДЕН (22.11.2018.)
КЕНДИ
Појадок. Обиколка на ботаничката градина "Peradeniya Garden", една од најбогатите во овој дел на Азија. Таа била основана во 1374 како приватна градина на кралското семејство. Продолжување со посетата на фабриката Батика и музејот на скапоцени камења. Слободно време покрај езерото после разгледување. Враќање во хотелот. Вечера во хотелот. Ноќевање.
8. ДЕН
(23.11.2018)
КЕНДИ - ВАСКАДУВА
Појадок во хотелот.
Поаѓање во одморалиштето Васкаду. Пристигнување во хотелот на плажа. Вечера. Ноќевање.
9. до 11.ДЕН (24. до 26.11.2018.)
ВАСКАДУВА
Престој во хотелот со 4* на приватна плажа,услуга полупансион (појадок и вечера). Слободни денови за одмор, капење и уживање. Ноќевања.
12. ДЕН (27.11.2018.)
ВАСКАДУВА - КОЛОМБО - ДОХА
Појадок. Собите мора да се напуштат до 12:00 часот. Кратко слободно време. Трансфер до аеродромот. Поаѓање за Доха во 20.20 часот (QR 655). Оброк и пијалоци на авионот се вклучени во цената. Пристигнување во 23.25ч. Чекање на следниот лет.
13. ДЕН (28.11.2018.)
ДОХА - БЕЛГРАД
Продолжување на летот во Белград во 06.50 (QR 231). Оброк и пијалоци на авионот се вклучени во цената. Пристигнување во 10.40 часот во Белград.

ЦЕНИТЕ СЕ ДАДЕНИ ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА
(ПЛАЌАЊЕТО СЕ ВРШИ ВО ДЕНАРСКА ПРОТИВВРЕДНОСТ ПО КУРС ОД 1 ЕУР=62 МКД)

 
ДАТУМ НА ПОАЃАЊЕУСЛУГАЦЕНАДОПЛАТА ЗА ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
16 НОЕМВРИ 2018По програма1.040 €330 €
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА: превоз со авион согласно програма, 30 кг кабински багаж и 7 кг торба по лице, храна и пијалоци на сите летови, сместување во стандардни двокреветни соби во хотели 4 * ((локална категоризација) на тура на база полупансион освен во еден хотел во Коломбо каде услугата е ноќевање со појадок (шведска маса или сет мени во зависност од хотелот) и сместување во стандардни соби во хотелот со 4* (локална категоризација) во одморалиштето Васкадува директно на плажауслуги на база на полупансион (шведска маса), сите излети и влезници на локалитетите и трансфери според програмата во Шри Ланка, трошоци за организирање на патување, водич услуги на српски јазик кој патува со групата од Белград и цело време е со групата во Шри Ланка.
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА: Авио такси на авиокомпанијата е 323 € по лице (цената на авио таксите е дадена во моментот на објавување на програмата и е подлежна на промени и зависи од авиокомпанијата,конечната цена на авионските билети ќе се знае точно при издавање околу 10 до 8 дена пред поаѓање), факултативните излети кои не се наведени во програмата на патувањето оброците кои не се наведени во програмата на патувањето, меѓународното здравствено осигурување и осигурување од отказ на патување, виза за Шри Ланка (моментална цена е 40 € со трошоци за визирање), како и бакшиш за локалниот водич и возач во Шри Ланка кои се вообичаени за овој дел од светот.
ХОТЕЛИ ВО ШРИ ЛАНКА ВО ТЕКОТ НА ПАТУВАЊЕТО:
КОЛОМБО - RAMADA COLOMBO 4* www.ramadacolombo.com
Хотелот има одлична локација во центарот. Има базен, два ресторани, бар, бесплатен Wi-Fi, фитнес центар. Сите соби имаат купатило, клима уред, мини бар, сателитска ТВ, сеф, апарат за кафе и чај, фен за коса.

ХАБАРАНА - SUNGREEN RESORT & SPA 4* www.sungreenhabarana.com
Хотелот е многу добро лоциран, и во непосредна близина на важни културни споменици. Се одликува со голема градина, базен, ресторан, спа и велнес центар, бесплатен Wi-Fi.

КЕНДИ - Kandyan Royal Hotel 4* www.royalkandyan.lk
Овој хотел има добра локација, и се наоѓа во непосредна близина на езерото. Хотелот има ресторан, бар, базен, бесплатен Wi-Fi. Секоја соба има купатило, клима уред, сателитска ТВ, телефон, мини бар, сеф, балкон.
ХОТЕЛ ВО ЛЕТОВАЛИШТЕТО WASKADUWA:
TANGERINE BEACH RESORT 4* www.tangerine.tangerinehotels.com 
Се наоѓа на плажа, опкружена со тропска градина. Таа има надворешен и затворен базен, спа и велнес центар, фитнес центар, ресторан, бар, продавници, тениско игралиште, билијард, пинг-понг, сквош. Соби имаат бања, сателитска ТВ, сеф, мини бар, балкон и најголем дел од тоа е 23м2.
ИНФОРМАЦИИ ЗА ВИЗА:
Виза за Шри Ланка е потребна за граѓаните на Србија, како и за граѓаните на поранешните југословенски републики, сега држави. Виза е обезбедена од страна на агенцијата. Од документите потребно е копија од првата страница на пасошот и адресата на жибеалиште ако не е наведена во пасошот. За сите дополнителни информации за виза, ве молиме контактирајте не на +389 11 7858586.
ВАЖНИ ЗАБЕЛЕШКИ:
МИНИМУМ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ГРУПАТА Е 15 ПАТНИЦИ!

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: ПЛАЌАЊЕ НА АКОНТАЦИЈА СО РЕЗЕРВАЦИЈА ОД 50% ОД ЦЕНА ВО ТАБЕЛАТА БЕЗ АВИО ТАКСИ.
ОСТАТОК ОД 50% ОД СУМАТА 20 ДЕНА ПРЕД ПАТ!
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по продажен курс на 62 МКД на денот на плаќањето.
СПОРЕД ДОГОВОРОТ СО ПАРТНЕРОТ ВО ШРИ ЛАНКА, МОЖЕ ДА ДОЈДЕ ДО ПРОМЕНА НА ХОТЕЛОТ, НО ВО ТОЈ СЛУЧАЈ ПАРТНЕРОТ ПОТРЕБНО Е ДА ОБЕЗБЕДИ ХОТЕЛИ ОД ИСТАТА КАТЕГОРИЗАЦИЈА И СО СЛИЧНА ЛОКАЦИЈА!
КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ:
  • валута во Шри Ланка е рупи: 1USD = 159,85 LKR ЕУР 1 = 185,426 LKR во времето на објавување на програмата,
  • Се препорачува да се употребуваат креми за мачкање против комарци.
  • Се препорачуваат лесни памучени алишта, како и лесни и удобни обувки (за одење). Земете тенка јакна, чадор или мантил. Задолжително да се земе капа или сончева шапка, за заштита од сонце крем со висок фактор.
  • Се молат патниците да го проверат точното време на летот два дена пред заминувањето на телефон +389 78 39 33 39
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.
Т.А. ВОЈАЖЕР ВИ ПОСАКУВА УБАВ ПАТ