ЛИБАН
ЗА ПРВ ПАТ ГРУПА ОД МАКЕДОНИЈА


 
Либан, медитеранска, планинска, неверојатна земја на Блискиот Исток. Иако е опкружена со пустина, оваа земја е вистинска оаза, а тоа го покажува и дрвото кедар кое се наоѓа на знамето, а и во самото име кое преведено значи бело по снежните истоимени планини. Оваа територија е населена од Феникијци, за кои сведочат илјадници постоечки градови како што се Бејрут, Тир, Сидон... Градовите со насмеам народ денеска се сметаат за најстарите градови на светот.
 
Бејрут, милионски град, сместен помеќу планината Либан и Средоземното море, воедно е и главен град на Либан. Назив за еден од најстарите градови, чии почетоци се врзуваат за петнаесетиот век пред новата ера, името му го дале Феникијците по бунарите и големото богатство со вода во тоа време. Го нарекуваат и Париз на истокот, град со традиција и модерна престолнина... второто име му е Град на Феникс бидејќи во текот на историјата бил ручен и обновуван 7 пати. Како центар на земјата, Бејрут ќе биде наша почетна точка за истражување на неверојатниот Либан, земјата на кедарот, пустините и снежните врвови.
 
 
1 ДЕН, 20.10.2017 - СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ-БЕЈРУТ
Состанок на групата на аеродромот “Александар Велики” во Скопје во 08:55 часот, предвидено време за полетување за Истанбул во 10:55 часот ао авио компанијата PegasusAirlines. Слетување во Истанбул во 13:20 часот по локално време. Чекање на конекција за Бејрут, предвидено време за полетување 23:35 часот. Слетување во Бејрут во 01:35 часот наредниот ден по локално време. По завршување на царинските формалности, трансфер до хотелот, слободно време за одмор и индивидуални активности. Ноќевање.
 
2 ДЕН, 21.10.2017 – БЕЈРУТ
Појадок во хотелот. Поаѓање за разглед на градот кој опфаќа: обиколка на националниот музеј,Гулабовите стени, природно чудо насред море, шеталиштето Корнис по должина на Медотеранското море каде се наоѓаат бројни кафулиња и ресторани каде можете да ја вкусите најубавата Либанска храна које впрочем е многу слична до нашата а сепак е различна, џамијата, плоштадот Етоал, новиот дел на градот во кој вистински ќе ги почувствувате звуците на Истокот.
 
3-4 ДЕН, 22-23.10.2017
Појадок во хотелот. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организација на факултативни излет.
 
    * Библос со пештерата Џелта која се наоѓа во финалети за едно од новите сведски чуда. Стара е повеќе од илјада години и е една од најубавите во светот. Обиколка на градот- античките локалитети, црквата Свети Јован, старото пристаниште.
 • Обиколка на долината Бека и посета на најпознатиот Либански локалитет Балбек, храмовите посветени на Јупитер, Бахус и Венера, посета на винарија и дегустација на познатото либанско вино. Посета на местото Анжар, изградено во 8 век од династијата Умајад, на која сега се наоѓаат остатоци од палати, пристаништа, резиденции.
 • Посета на Кадиш, пешачење низ шумите со кедар се до скриените манастири.
 • Посета на феникијските градови Тир и Сидон.
  
5 ДЕН, 24.10.2017
Ран утрински трансфер на аеродром. Предвидено време за полетување во 07:10 часот, слетување во Истанбул во 09:10 часот по локално време. Чекање на конекција за Скопје, предвидено време за лет 16:25 часот по локално време, слетување во Скопје во 17:00 часот. КРАЈ НА ПРОГРАМАТА.
 
 
ЦЕНА ПО ЛИЦЕ: 650ЕУР

ХОТЕЛ ВО ПОНУДА:  
Hotel Plaza 4*
 
 Во цената е вклучено:
 • Авионски билет како по програма - лет од Скопје
 • Аеродромски такиси
 • Чекиран багаж од 20 кг по лице + рачен багаж 7 кг по лице
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • 4 ноќевања во дадениот хотел на база ноќевање со појадок
 • Разглед на Бејрут како по програма со лиценциран водич
 • Техничко водство на турата со водич од Скопје

Во цената НЕ е вклучено:
 • Факултативни излети
 • Патничко осигурување
 
УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:
Напомена: цените се изразени во евра, плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс од 1 еур=62 мкд. Во случај на промена на пазарот добра и услуги, организаторот на патувањето го задржува правото да ја корегира цената на неплатениот дел од аранжманот.
 1. УПЛАТА – при резервација се уплаќа најмалку 40% од вклупната сума на аранжманот, а остатокот најдоцна до 15 дена пред почетокот на патувањето.
  - Можност за плаќање со картица 
  - Плаќање по фактура- Уплата на сметка на Туристичка агенција Војажер.

НАПОМЕНА:
Сите патници, државјани на Србија и Македонија кои поседуваат биометриски пасош ВО МОМЕНТОВ можат да патуваат во земјата без виза.  За државјани кои не се државјани на Србија и Македонија е задолжително да се информираат за визниот режим за земјата во која патуваат и за земјите низ кои транзитираат. Агенцијата не сноси одговорност за недобивање на визата и во тој случај се смета дека патникот се откажал од патувањето и подложи на трошоци за отказ на аранжманот според општите услови на патување.

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ:
*     Локална категоризација и класификација на хотели!
*     Потврда на хотел се чека околу 48h од уплатената аконтација (не се сметаат викенди сабота/недела и државни празници).
*     По правило за влез во хотелот првиот ден од престојот се чека до 14:00 h, додека последниот ден напуштање на собата е најдоцна до 10:00 h.
*     Задолжителен dress code за време на оброците во сите хотели.
*     Агенцијата не е одговорна за реализацијата на факултативните излети од представник кој не е партнер на агенцијата.
*     Патниците само сносат одговорност за личните документи и предмети како и за валидноста на нивните патни исправи и останати документи. Малолетни деца без придружба на родители мораат да имаат заверена согласност од родителите ( полномошно), пред тргнувањето.
*     Краен рок за известување на патниците за откажување на аранжманот од страна на организаторот е 5 дена пред почетокот на патувањето.
*     Организаторот на патувањето има право 5 дена пред почетокот на патувањето да го откаже аранжманот поради пребукираност на хотелите или да понуди алтернативно сместување во друг објект од иста или слична категорија и цена.
*     Се молат патниците да го проверат точното време на лет два дена пред почетокот на патувањето.
*     Рок за пријавување за патувањето е најдоцна 30.09.2017 или до пополнување на местата.
*     Агенцијата органзиатор го задржува правото да го промени редоследот на програмата.
 
 
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето!!!