Дочек на Новата Година во Москва

30.12.-04.01.2020 (6 дена – 5 ноќи) со лет од/до Белград

1 ден (30.12.2019)  БЕЛГРАД -МОСКВА 
Состанок  на групата на  аеродром Никола Тесла  два часа пред поаѓање во 16.10 часот.  Лет со авиокомпанијата  Air Serbia во 18.10 часот (лет JU 654) . Слетување на аеродромот во Москва -Шереметјево во 23.05 часот.Сместување во хотел.Ноќевање.

2 ден(31.12.2019)    МОСКВА        
Појадок . Панорамско разгледување на градот со автобус (без влез во објекти): центарот на градот,  Црвениот плоштад, Кремљ,  Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасисителот. Навечер  одење до  Црвениот Плоштад(со метро,со водич),каде традиционално со гоолем  огномет се пречекува Новатата Година.Ноќевање.

3 ден(01.01.2020)     МОСКВА
Појадок. . Поаѓање на факултативна екскурзија кон Сергиев  Посад (поранешен Загорск,  70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, како и поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј.Слободно време Во вечерните часови, факултативна посета на Московското Метро , на неколку најубави метро станици, кои се налик музеи со бројни мозаици, скулптури, итн., Новодевичанскиот  Манастир, видиковецот Врапчево брдо,  Универзитетот “Ломоносов”,  Паркот на победата  Ноќевање

4 ден (02.01.2020 )   МОСКВА         
Појадок.Поаѓање на факултативна екскурзија кон  Музеот Бородинската  битка -посветен на војната на Наполеон  во 1812.Главен експонат на музејот е панорамата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од  најтешките моменти на војната на Бородинското поле.  Слободен ден за индивидуални активности, или факултативно вечерно крстарење  – пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson.Ноќевање.

5 ден (03.01.2020)      МОСКВА 
Појадок.Факултативна посета на Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија.  Големо  историското и уметничкото богатство на Московскиот  Кремљ,  кои се собрани во една збирка од која е настанат Музејот (Богатството од Царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето, ризницата на царска Русија…Враќање во хотел и слободно попладне/вечер за одмор и индивидуални активности.

6 ден (04.01.2020)      МОСКВА – БЕЛГРАД
Појадок.(lunch paket) По одјавување на хотелските соби, организиран трансфер до аеродром. Лет за Белград во 07.55 часот (JU 651). . Пристигнување во Белград во 08.55 часот.
ХОТЕЛ 4*
(МОСКВА)

ВРЕМЕ НА ПРЕСТОЈ
УСЛУГИ
НОЌЕВАЊА
 

30.12-04.01.2020
BB
4
 
Цена по лице во двокреветна соба(со вклучени аеродромски такси)588 € / 36.456 мкд
Цена за дете од2 -12 г со две возрасни лица(дополнителен кревет)540 €/33.480 мкд
Доплата за еднокреветна соба95 € / 5.890 мкд
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
 • Авионски превоз Белград – Москва – Белград
 • 5 ноќевања со појадок во хотел 4*
 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром, според програма.
 • Панорамски разглед на градот со водич на српски јазик (без влезници во објекти).
 • Техничко водство / Пратител на групата.
 • Аеродромски такси од 112€ вклучени во цената(подложни на промени)
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА: 
 • Индивидуални трошоци и дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата.
 • Оброк во авион
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети:
       Кремљ – 40 еур (*** Се резервира однапред, во агенција!)
       Сергиев имот (Поранешен Загорск) – 40 еур
       Московско Метро (прошетка) – 10 еур
       Крстарење по реката Москва – 35 еур
       Панорама-Бородинска битка (со метро) -30 еур
       Третјаковска галерија 30 еур
*** Во цените за факултативни излет се вклучени превоз, влезница (каде што ја има), локален водич. Минимален број на патници за реализација на излетите е 15 лица. За помалку пријавени лица (10-14) факултативата би можела да се реализира но со јавен превоз.
Hotel Delta 4*: www.izmailovo.ru
Хотелот е дел од поранешниот комплекс Izmailovo. Метро станицата е на 100 m од хотелот. Во близина на хотелот има голем број на ресторани, трговски центар и голем пазар за сувенири. Возење со метро до Црвениот плоштад трае околу 15 минути (од хотелот со пешачење 25 минути), како информација за движење во слободно време. Во 2012 год. хотелот е комплетно реновиран. Појадокот е шведска маса.

РЕАЛИЗАЦИЈА НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ
Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€
Општите услови за патување на СКТМ се составен дел од овој аранжман

Забелешки: 
 • За резервации потребен е аванс од 40% од вкупнот износ на аранжманот.
 • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.
 • Распоредот и содржината на посетите и разгледите може да претрпи промена во зависност од состојбата на терен.
За резервација и подетални информации ве молиме контактирајте не на:
tel/fax: +3892 3222 260 // mobil: +38978 393 339