Москва и Санкт Петербург
05/04/2020 – 11/04/2020.
7 дена / 6 ноќевања

 
1. ден05.04. БЕЛГРАД – МОСКВА
Состанок на групата на аеродромот Никола Тесла два часа пред поаѓањето. Лет со авиокомпанија Air Serbia кон Москва 06:35 часот (лет ЈУ 650). Пристигнување на аеродромот во Москва во 10:15 часот. Панорамско разгледување на градот со автобус: центарот на градот, Црвениот плоштад, Кремљ, Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасителот,Новодевичанскиот Манастир, видиковецот Врапчево брдо, Универзитетот "Ломоносов", Паркот на победата и други. (без ввлегување во објектите).Трансфер до хотелот.Посета на Московското метро во вечерните часови,особено на некои од најубавите метро станици, кои наликуваат на музеи (мозаици, скулптури) (факултативно) . Ноќевање.

2. ден 06.04.МОСКВА
Појадок. Факултативна програма: Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија. Големо историското и уметничкото богатство на Московскиот Кремљ, кои се собрани во една збирка од која е настанат Музеот (Богатството од царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето,ризницата на царска Русија Попладне слободно време за одмор и индивидуални активности. Вечерен разглед на Москва по река-пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson. Ноќевање.

3 ден: МОСКВА
Појадок.Факултативна програма: Сергиев пасад (поранешен Загорск, 70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј.Факултативна екскурзија кон Музејот на космонаутика, еден од најпосетуваните музеи, ги поседува и скафандерите кои ги носеле познатите космонаути Јуриј Гагарин и Алексеј Леонов. Музејот поседува и свемирски сателити, ракети, роботско возило, како и макета на свемирската станица МИР во природна големина која е отворена за посета. Слободно време. Ноќевање.

4 ден: МОСКВА – САНКТ ПЕТЕРСБУРГ
Појадок. Трансфер до железничка станица.Патување за Санкт Петерсбургво 09.30 часот со современ воз Сапсан. Пристигнување во 13.20м часот. Панорамско разгледување на градот : Невски Проспект, Казанскиот Парламент, Кралскиот плоштад, Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската катедрала, бронзеното Коњаник ... (без да се влезе во просториите). Трансфер до хотелот. Сместување Слободно време. Ноќевање.

5 ден: 09.04.САНКТ ПЕТЕРБУРГ
Појадок. Изборна програма: Тврдина Петар и Павле, историскиот центар на градот, во рамките на кои се sидовите на катедралата Петар и Павле. Посета на музејот Ермитаж, еден од најголемите музеи во светот, во зградата на Зимскиот дворец, со над 3 милиони експонати. Главната зграда е Зимскиот замок, кој некогаш бил резиденција на руските императори, а во својата богата колекција се издвојуваат ремек-дела од Леонардо Да Винчи, Тицијан, Рембрант, Микеланџело и други. Слободно време Ноќевање.

6. ден 10.04. Петок во Санкт Петербург
Појадок. Факултативна програма: Павловск, подарок на кралицата Екатерина Велики на неговиот син Пол Први на крајот на XVIII век. Оваа летна империјална резиденција е една од најдобро зачуваните империјални палати во кои има најоригинални предмети што се зачувани од уништувањето на војната.. Слободно време Ноќевање.

7. ден 11.04. Санкт Петербург - Белград
Појадок. Слободно време Трансфер до аеродромот Лет со Air Serbia кон Белград во 21:35 часот (лет ЈУ 675). Пристигнување во Белград во 23:20 часот. Крај на патувањето.
Цена на пакетот по лице: 660 ЕУР (вклучено со аеродромски такси 123 ЕУР)
Цена за деца од 2-12 години со двајца возрасни (на дополнително легло *) 610 ЕУР
Доплата за Еднокреветна соба 120 ЕУР
Додаток за полупансион (6 вечери во хотелот) 75 ЕУР
Сместување на трето возрасно лице во двокреветна соба, на дополнителен кревет *, само по барање * дополнителните легла се нестандардни и несоодветни за големи лица 
Цената на пакетот вклучува:
• авионски билет:
     - 16.04. Белград-Москва
     - 23.04. Санкт Петербург-Белград;
• Трошоци за авио такси (приближно 123 ЕУР, подложено на промена);
• Превоз со воз Москва-Санкт Петербург 20.04;
• Сместување во Москва во хотелот Делта 4 * во двокреветни соби со појадок;
• Сместување во Санкт Петербург во хотелот Москва 4 * во двокреветни соби со појадок;
• Трансфер според програма;
• Разглед на Москва и Ст.Петербург
• Придружник на групата, локални водичи; организација на аранжманот

Цената на пакетот не вклучува:
• Факултативни излети во Москва и Санкт Петербург;
• Опциона доплата за полупансион;
• Индивидуални трошоци.
Факултативни излети:

Москва
• Тура во московското метро 10 ЕУР
• Кремлин 45 ЕУР *
• Панорама на битката кај Бородино- The Museum-panorama the Borodino Battle 35 ЕУР
• Сергиев Посад (екс Загорск) 45 ЕУР
• крстарење по реката Москва 40 ЕУР

Санкт Петербург
• Тврдина Петар и Павле 30 евра
• Музејот Ермитаж 45 ЕУР
• Павловск и Пушкин (Царско село) 80 ЕУР *
• Крстарење по каналите и реката Нева 30 евра

Сите цени вклучуваат: водич, автобус, билети
 
* Регистрацијата и плаќањето за екскурзиите за Кремлин, Пушкин и Павловск е задолжително во моментот на плаќање на аранжманот или најдоцна до 30.03.2020 година. По 30.03. тоа нема да биде можно.

Спроведувањето и цените на факултативните излети се загарантирани, без оглед на бројот на регистрирани патници.

Ако има помалку од 15 патници, факултативните излети ќе се реализира со јавен превоз, со метро.

ВОЈАЖЕР ВИ ПОСАКУВА СРЕЌЕН ПАТ