ПОСЛЕДНИ 2 МЕСТА

ТЕРМИН: 30.12.2019-06.01.2020 (7 ноќи)

IBIS AL BARSHA 3* - standard dbl room BB/ 999 eur
**** валидна за резервации 16-17.12.2019/ посследна соба ***

(во хотелите има вклучено Новогодишна вечера согласно програма на хотелот – задолжителна)
Цената е ПАКЕТ ЦЕНА по лице за сместување во стандардна двокреветна соба на база ноќевање со појадок за 8 ноќи/ 7 дена.
Цената е валидна се до пополнување на ПРОМО места на група. Цената е изразена во ЕВРА за уплата само во денари (1ЕУР=62МКД).
Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман.
Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент.
Можна е промена на саатниците на полетување и слетување на авионот во Скопје и Дубаи согласно промена на саатници дирекно од авио компанијата.
Програма на патувањето:
8дена/7ноќи -  авиокомпанија "FLY DUBAI"


1. ден Скопје - Дубаи.
Полетување на авионот за Дубаи13.20часот (FZ792). Слетување во Дубаи во 21.20 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање

2. – 7. ден Дубаи
Сместување во избраниот хотел на база наведената услуга , слободно време предвидено за индивидуални активности, одмор, организација на факултативни излети и друго.

8ден ДУБАИ-СКОПЈЕ.
Во раните утриснки часови трансфер на аеродром. Полетување на авионот од Дубаи во 09.10 часот (FZ791). Слетување во Скопје во 12.05 часот.
ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
 • Трансфер аеродром - хотел - аеродром;
 • 7 ноќевања во избраниот хотел на база наведената услуга – ноќевање со доручек ;
 • Повратен авионски билет на релација Скопје - Дубаи - Скопје авиокомпанија "FLY DUBAI" (директен лет) со дозволен 20кг багаж по лице (без оброк);
 • Услуга водич на српски јазик во Дубаи за факулативи и дополнителни информации (ДОКОЛКУ СЕ РЕЗЕРВИРААТ И УПЛАТАТ ФАКЛУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ)
 • Технички водич од Скопје
ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
 • аеродромски такси 45 ЕВРА по лице (не плаќа само дете 0-2год.)
 • Виза за Дубаи 85 ЕВРА по пасош (плаќаат сите лица кои патуваат не зависно од годините)
 • Филмови на летовите се наплаќаат во авион со кредитна картичка или директно на кабински персонал
 • Опциони индивидуални екскурзии и факултативи (не вклучени во програма – на барање)
 • Патничко осигурување
 • Екстра трошоци во хотел (Телефон,Ручек &Вечера,Минибар,пијалоци, сервис во соба... )
 • Останати индивидуални трошоци
- Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот * туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.2014, Во хотелот на лице место при check in или при check out и истата изнесува:
- Хотели 5* или повеќе 20 дирхами (20 DHS ≈ 4 EUR) по соба по ноќ
УСЛОВИ ЗА ПЛАЌАЊЕ:
 • Уплатата е во денарска противвредност по продажен курс 62,00. Цената е гарантирана само за уплата на целот износ. Во спротивно, гарантиран е изност на аконтација, а остаткот е подложен на промена. Минимален износ за уплата на аконтација е 50% од целосниот износ, остаток доплата 20 дена пред патување.
НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ::
 • Во готово - уплата на аконтација од најмалку 50% од вкупната цена на аранжманот при резервација, остатокот најдоцна 10 дена пред поаѓање.
 • кредитни картички
 • уплата преку фактура
Важни напомени и доплати за авион и хотел за дополнителен број на лица:
 • Сите патници мора да имаат меѓународно здраствено осигурување.
 • Максимален број на лица во стандардна двокреветна соба се две возрасни. Во собата може да се постави само еден дополнителен кревет. Со поставување на дополнителен лежај во стандардна двокреветна соба се намалува комодитетот на собата.
 • Повисоки категории на соби и апартмани се на барање и цената е на барање заради доплата на повисока категорија на соба.
 • Еднокреветните соби се на барање.
 • Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч. Секое користење на соба и услуга во хотелите надвор од наведеното време, е додатно плаќање кое се врши на рецепција од хотелот директно од страна на странката.
 • Сите оброци во хотелите се на база шведска маса (самопослужување)
 • Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја цени исправноста и валидноста на патните и други лични исправи на патниците - Потребни документи за виза: скенирана фотографија и пасош и податоци за патникот
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
 • За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност
 • Информации и слики од хотелите може да ги најдете на нивната официјална web страна  
ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ:
Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.

Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода....), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.
ВИЗЕН РЕЖИМ И АПЛИЦИРАЊЕ ЗА ВИЗА - НАПОМЕНА:
Право на аплицирање за виза имаат мажи кои имаат најмалку 23 години и жените кои имаат полни 23 години. Лица помлади од 23 години можат да добијат виза само ако тие ќе патува со своите родители. Издавањето на виза зависи САМО од Имигационо одделение во ОАЕ и за истото нема гаранција (можат да побараат дополнуителна докумнтација).
Важни напомени:
- За добивање на виза за ОАЕ потребно е при резервација да го донесете пасошот (валиден минимум 6 месеци од дата на враќање) и слика во боја или да ги доставите скенирани со висока резолуција во JPG формат скенирани првите две страни од пасошот на кои се наоѓаат податоците на патникот како и слика со димензија за пасош (доколку ги доставувате скенирани пратете ги на маилот: voyager@t-home.mk). Износот за трошоците за визирање не се враќа во случај на неодобрување на виза од страна на имиграционо одделение на ОАЕ. Постои можност имиграционото одделение да побара дополнителни документи во зависнот од поединечни случаеви. АКО ПАТНИКОТ НЕ ДОБИЕ ВИЗА,парите не се враќаат.
Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата на превозниците. Агенцијата го задржува правото за промена на редоследот на програмата според вонредни околности врз кои неможе да влијае.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.
ГИ МОЛИМЕ ПАТНИЦИТЕ ДА ГО ПРОВЕРАТ ТОЧНОТО ВРЕМЕ НА ПОЛЕТУВАЊЕ НА АВИОНОТ ДВА ДЕНА ПРЕД ПОАЃАЊЕ.
Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 mkd).
ВОЈАЖЕР ВИ ПОСАКУВА СРЕЌЕН ПАТ - Важат општите услови на патување на АТАМ и Војажер