Велигден во Русија
Москва - Санкт Петербург
16/04/2020 – 23/04/2020.8 дена / 7 ноќевања
Ден 1 16.04. Четврток Белград - Москва
Состанок на групата на аеродромот Никола Тесла два часа пред поаѓањето. Лет со авиокомпанија Air Serbia кон Москва во 17:05 часот (број на лет JU 654). Пристигнување на аеродромот во Москва во 20:45 часот. Трансфер во хотел. Сместување. Слободно време Ноќевање.

Ден 2 17.04. Петок
Појадок. Панорамско разгледување на градот со автобус: центарот на градот, Црвениот плоштад, Кремлин, црквата Св. Василиј Благословен, театарот Болшој, Храмот на Христос Спасителот и Универзитетот Ломоносов, Паркoт на Победата и други. (без влегување во објектите). Трансфер во хотел. Сместување. Слободно време Изборна програма: Московско метро, едно од најубавите и најстарите во светот, со 44 станици, истото е со статус на културно наследство. Посета на повеќе метро станици, кои личат на музеи богато украсени со скулптури, мозаици, позлатени цветни украси, мермерни колони и портрети на национални херои. Ноќевање.

Ден 3 18.04. Сабота
Појадок. Факултативна програма: Посета на Кремлин, најстариот дел на Москва кој што воедно претставува неговиот политички, духовен и историски центар, уникатен по својата архитектонска и уметничка убавина. Посета на Црквата Успение, во која биле крунисувани сите руски императори, понатаму посета на црквата Архангел и патријаршиската палата. Посета на Музејот Панорама на битката кај Бородино, посветен на војната со Наполеон во 1812 година. Главната изложба на музејот е панорама, огромно обоено платно со големина 115х15м, кое виси во затворен круг и претставува еден од најтешките моменти од битката на полето Бородино. Слободно време Ноќевање.

Ден 4 19.04. Недела
Појадок. Факултативна програма: посета на Сергиј Посад (порано Загорск, 70 км од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, центарот на руското православие и духовност, порано резиденција на рускиот патријарх. Посета на Trinity Lavra of St. Sergius-Троица Сергиј Лавра, бисер на античката руска уметност и архитектура. Слободно време. Вечера. Крстарење со ексклузивен брод-ресторан „Радисон“ по реката Москва. Ноќевање.

Ден 5 20.04. Москва - Санкт Петербург понеделник
Појадок. Трансфер на железничка станица. Патување до Санкт Петербург во 09:40 часот со современ воз. Пристигнување во Санкт Петербург во 13:30 часот. Панорамско разгледување на градот со автобус. Факултативна програма: Тврдина Петар и Павле, историскиот центар на градот, во чии sидини се наоѓа катедралата Петар и Павле. Трансфер до хотел. Сместување во хотел. Слободно време Ноќевање.


Ден 6 21.04. Вторник во Санкт Петербург
Појадок. Факултативна програма: Ермитаж, посета на еден од најголемите музеи во светот, во зградата на Зимскиот замок, со над 3 милиони експонати. Неговата бесценета колекција е изложена во 6 згради распоредени на плоштадот Двор и покрај реката Нева. Главната зграда е Зимскиот замок, кој некогаш бил резиденција на руските императори, а во својата богата колекција се издвојуваат ремек-дела од Леонардо Да Винчи, Тицијан, Рембрант, Микеланџело и други. Музејот е познат и по својата археолошка колекција, скулптурна колекција, средновековна европска уметничка колекција, но и по барокниот изглед и архитектурата. Слободно време Ноќевање.

Ден 7. 22.04. Среда во Санкт Петербург
Појадок. Факултативна програма: посета на Pavlovsk, што претставува подарок на кралицата Екатерина Велики за нејзиниот син Пол Први на крајот на XVIII век. Оваа летна империјална резиденција е една од најдобро зачуваните империјални палати во кои има најоригинални предмети што се внимателно зачувани од уништувањето на војната. Убавиот парк од 600 хектари бил моделиран по класичните англиски градини. Слободно време и Ноќевање.

Ден 8. 23.04. Санкт Петербург - Белград четврток
Појадок. Слободно време Трансфер на аеродромот Лет со авиокомпанијата Air Serbia кон Белград во 11:05 часот (со Jy 671). Пристигнување во Белград во 12:55 часот. Крај на патувањето.
Цена на пакетот по лице: 735 ЕУР (вклучено со аеродромски такси 123 ЕУР)
Цена за деца од 2-12 години со двајца возрасни (на дополнително легло *) 680 ЕУР
Доплата за Еднокреветна соба 150 ЕУР
Додаток за полупансион (6 вечери во хотелот) 75 ЕУР
Сместување на трето возрасно лице во двокреветна соба, на дополнителен кревет *, само по барање * дополнителните легла се нестандардни и несоодветни за големи лица 
Цената на пакетот вклучува:
• авионски билет:
     - 29.04. Белград-Москва
     - 05.05. Санкт Петербург-Белград;
• Трошоци за авио такси (приближно 123 ЕУР, подложено на промена);
• Превоз со воз Москва-Санкт Петербург;
• Сместување во Москва во хотелот Делта 4 * во двокреветни соби со појадок;
• Сместување во Санкт Петербург во хотелот Пулковска 4 * во двокреветни соби со појадок;
• Трансфер според програма;
• Туристичка програма: панорамско разгледување на Москва и Санкт Петербург;
• Услуги на придружници и водичи;

Цената на пакетот не вклучува:
• Факултативни излети во Москва и Санкт Петербург;
• Опциона доплата за полупансион;
• Индивидуални трошоци.

Факултативни излети:

Москва
• Тура во московското метро 10 ЕУР
• Кремлин 45 ЕУР *
• Панорама на битката кај Бородино- The Museum-panorama the Borodino Battle 35 ЕУР
• Сергиев Посад (екс Загорск) 45 ЕУР
• крстарење по реката Москва 40 ЕУР

Санкт Петербург
• Тврдина Петар и Павле 30 евра
• Музејот Ермитаж 45 ЕУР
• Павловск и Пушкин (Царско село) 80 ЕУР *
• Крстарење по каналите и реката Нева 30 евра

Сите цени вклучуваат: водич, автобус, билети
 
* Регистрацијата и плаќањето за екскурзиите за Кремлин, Пушкин и Павловск е задолжително во моментот на плаќање на аранжманот или најдоцна до 30.03.2020 година. По 30.03. тоа нема да биде можно.

Спроведувањето и цените на факултативните излети се загарантирани, без оглед на бројот на регистрирани патници.

Ако има помалку од 15 патници, факултативните излети ќе се реализира со јавен превоз, со метро.

ВОЈАЖЕР ВИ ПОСАКУВА СРЕЌЕН ПАТ